Máme doma výměník tepla k solárním kolektorům



Slunce nás zásobuje energií zcela zdarma. Stačí jen najít vhodný způsob, jak ji využít. Ten nejjednodušší je vyjít Slunci vstříc a slunit se, nechat se prohřívat a zároveň čerpat potřebný vitamín D. Další možností je přímý ohřev vody, vystačíte tu s docela obyčejnou černou hadicí, v níž se vám voda ohřeje za pár minut. Mnohem složitějšími zařízeními pro příjem sluneční energie jsou solární kolektory, zejména ty, určené pro fotovoltaiku. Fotovoltaické elektrárny jsou dnes celkem v oblibě a možná, že i vy jste s nimi přišli do styku. Fotovoltaika se využívá nejen pro výrobu elektrické energie, ale také pro ohřev užitkové vody, například pro bazény nebo vytápění domů. Součástí některých systémů jsou také výměníky tepla.

výroba oceli

S tepelným výměníkem se můžete setkat na mnoha místech, kromě fotovoltaiky se vyskytují třeba u krbového topení, které rozvádí vodu do podlahového topení či radiátorů, a právě tepelný výměník tu hraje zásadní roli. Výměníky tepla se zhotovují ze speciálního žárupevného materiálu, kupříkladu z oceli třídy 15, což je ušlechtilá legovaná ocel s legujícími prvky molybdenem, chromem, manganem a křemíkem.

solární kolektory

Tento druh oceli vyniká schopností odolávat vůči korozi a vysokým teplotám, a samozřejmě i mechanickému namáhání a tlakům. Kromě výměníků se s tímto hutním polotovarem 25crmo4 trubky můžeme setkat také u parních kotlů, turbín nebo teplovzdušného a teplovodního potrubí. Aby bylo možno zhotovit konkrétní strojírenský výrobek, je nutné začít od píky, tedy v ocelárnách, kde vzniká ve vsázce speciálních pecí chemická sloučenina železa s uhlíkem a případně s legujícími prvky. Kdyby tomu tak nebylo, strojaři by neměli z čeho vyrábět a celý následný trh průmyslového zboží by se zhroutil jako domeček z karet. Hutní výroba je zkrátka základ a bez ní se nemůžeme v žádném případě obejít.