Dýně má svůj vymezený čas

Je zvláštní, že v podstatě nikam nechvátá a také se jí daří snad úplně všude, klidně i na kompostu. Na jaře se běžně vysévají semínka a její sklizeň nastává až klidně na podzim. To potom však dosahuje obrovských rozměrů a více než ke konzumaci se potom využívá jako ozdoba v našich zahradách nebo terasách. Případně se děti vyřádí a použijí ji na tvorbu strašidelného obličeje, který skutečně v noci se zapálenou svíčkou nebudí moc příjemný dojem. Nicméně dýně je velmi zdravá a navíc ukrývá v sobě další velmi výživný poklad.

dýně

Velmi chutná semínka

Pokud se zaměříme na dýňový obsah, tak dužina není jediné, co se ukrývá pod slupkou. Jsou zde i dýňová semínka, která se řadí mezi jedny z nejhodnotnějších semínek vůbec. Jsou velmi bohatá na zinek, který jak je známo podporuje zdravý růst nehtů a vlasů. Ale přirozeně jsou zde další minerální látky, jako je mangan, hořčík, železo, fosfor, selen a draslík. Je třeba zmínit i známé omega-3 mastné kyseliny, které skutečně našemu tělu prospívají. Kromě výživných hodnot tak dokážou bojovat dobře se zlým cholesterolem, upravují krevní tlak a dokonce jsou prevencí proti infarktu a mrtvici. A komu chybí dobrá nálada, tak by měl sáhnout po dýňovém pokladu. Semínka totiž obsahují serotonin a tak dokážou nejen pozvednout náladu, ale bojovat i proti depresi.

dýňová semínka

Konzumace je jednoduchá

Dýňová semínka si můžeme zakoupit ve vysoké kvalitě ve vybraných obchodech a konzumovat je jen tak, protože mají skutečně lahodnou chuť, ale když si je trochu opražíme, tak to je potom pochoutka. Ale přidávají se i do koláčů nebo jako posyp na pečivo a chléb. Vypadají nejen pěkně, ale jsou i velmi chutná. Navíc jejich konzumací podpoříme náš organismus a dopřejeme mu zdravé pochutiny. Také si lze z nich vytvořit chutnou malou svačinku. Potěší milovníky salátů, kteří si je mohou přisypat do míchaného zeleninového salátu, ale velmi pěkně budou působit jako ozdoba na polévkách. Možností je skutečně mnoho a zajisté si každý nalezne svoji oblíbenou verzi.