Výběr správného osiva, polovina úspěšného zahradničení

S jarem přichází období, kdy začínáte s předpěstováním svých oblíbených rostlin. Včasný výsev semen je samozřejmě důležitý. Dalším bodem úspěšného zahradničení je nákup kvalitního osiva a semen. Na začátku vegetace je kvalitní semeno tím nejdůležitějším prvkem. Semínko nese genetickou informaci celé budoucí rostlinky.

sazenice rostlin

Jestliže jste v předchozím roce pilně sbírali a dobře uskladnili semena z vlastních rostlin, máte vyhráno a výběr prodejce vám tudíž odpadá. Kdo je na prodej semen odkázaný anebo má touhu vyzkoušet nové druhy třeba konopná semínka měl by při koupi věnovat pozornost následujícímu. Méně kvalitní osivo vám totiž negativně ovlivní výnosy. Při nákupu využijte nákup od certifikovaných prodejců. Bohužel o kvalitě semen se stejně dozvíte za několik týdnů, až když uvidíte, jestli nám skutečně vyrostlo to, co jsme si v dobré víře zakoupili.

zdravá semínka

Někdy není o překvapení nouze a nestačíme se divit co nám to z truhlíku vlastně „leze“. I přes největší péči a dodržení pěstitelských podmínek se může stát, že nám semínka nevyklíčí. Stát se nám to může, třeba u náročnějších druhů rostlin. Semena nakupujte u osvědčených prodejců nebo na doporučení známých. Kvalitu osiva ovlivňuje jejich skladování. Měla by být uložena v suchu, chladu a temnu. Sucho je důležité, aby semena nenavlhla, mají pak tendenci plesnivět.
U některých rostlin před pěstováním ze semínek dejte raději přednost nákupu sazenic. Koupě osiva je vhodné obzvlášť u rychle rostoucích rostlin a bylinek jako je bazalka, roketa, petržel a koriandr.

výsadba semen

Sít můžete prakticky všechno, jen nezapomeňte na včasný nákup semen. Protože pěstování rostlin od semínek vyžaduje svůj čas je důležitý i výběr substrátu pro klíčení. Klíčení semen vám ovlivní nejen kvalitní osivo, ale rozhodující jsou i teplotní a vláhové podmínky pro pěstování. Klíčivost určuje i doba setí.