Jak jednat s manipulátory

Manipulátorem můžeme označit člověka, který umí dobře ovládat naše chování, měnit naše názory, a podmaňovat si náš život. Tito lidé obvykle jednají jen ve svůj prospěch, a vůbec je netrápí, jak moc nám svým chováním mohou ublížit. Není však radno si s nimi zahrávat, a ne vždy se jim dá vyhnout. Může to být váš nadřízený, sourozenec, partner, tchýně, nebo kolega. Jak s nimi tedy jednat?

dřevěná loutka

Uvědomte si, o co jim vlastně jde.

Je důležité pochopit, co je cílem jejich manipulace. Chtějí dosáhnout úspěchu tím, že vás donutí klesnout níže? Jde jim o to, abyste dělali práci za ně, nebo je jen baví vás ovládat? Jejich jedinou slabinou je totiž obvykle jejich cíl, a jakmile je o něj připravíte, ztrácí moc. Stačí tedy nedělat, co po vás chtějí. Jak ale na to?

Zbytečně se s nimi nehádejte

Oni mají svůj názor, a to je ten jediný správný. Jak jinak. Nebudou vám ho vyloženě vnucovat, ale podají ho tak, že se vám až zachce mu uvěřit. Věty typu ,,Tento účes není to pravé pro někoho jako jsi ty,“ nebo ,,Ale takhle to přece vždy fungovalo lépe,“ až po: ,,Jsi přece moudrá osoba, která ví že…“ jsou jejich oblíbenými taktikami. Chtějí vás znejistit, oslabit váš názor, a poukázat na ten svůj. Pokud se jim však vzepřete, a možná se i rozčílíte, zvednou ruce na svoji obranu, a s nevinným úsměvem prohodí něco jako: ,,No tak se nerozčiluj.“ Výsledkem tedy bude to, že vy se budete cítit jako přehnaně emotivní jedinec, až nakonec raději uděláte to, co po vás chtěli, jen abyste se zbavili té potupy.

muž v obleku

Nepouštějte si je pod kůži

Jejich slova vám mohou znít v hlavě ještě dlouho poté, co je vyřkli. Budou vás trápit, sžírat. Oni totiž působí jako někdo, kdo ví vše líp, kdo je nad věcí, koho nic netrápí, koho prostě nutně potřebujete. A proto se jim chcete zavděčit. Ale ne. Vy je skutečně nepotřebujete, a v momentě, kdy si to uvědomíte, přestanou vás ovládat.

Neberte úplatky

Manipulátoři si lidi často podmiňují tím, že pro ně udělají něco, co zrovna nutně potřebují. Tváří se při tom, jako by o nic nešlo, jako mecenáši. A právě to ve vás má vzbudit pocit, že jste jim zavázáni. Nebudete se chtít hádat s člověkem, který pro vás tolik udělal. Budete mít nutkavou potřebu mu to vrátit. Ale to nemusíte. Pokud pro vás totiž někdo dobrovolně něco udělá, nemusíte kvůli němu padnout. Vrátíte mu to, pokud budete moci a to tak, aniž by vás to jakkoliv omezovalo. Oni totiž také nedávají víc, než si mohou dovolit, a proto byste to neměli dělat ani vy.