Finsko je překrásná země „tisíců jezer“, vodní plochy tu tvoří poměrně značnou část plochy pevniny, zejména v jižní části republiky. Finsko má převážně nížinný charakter a dalším jeho typickým znakem jsou hluboké lesy. A samozřejmě velmi známá finská sauna. Finsko je severská země, nachází se na Skandinávském poloostrově a je tedy nutné počítat s tím, že půjde o oblast s drsnějším zimním klimatem, než jaký panuje na našem území. Jižní část Finska má sice mírnější klima, které ovlivňuje Golfský proud, Baltické moře a množství vodní plochy na pevnině, ovšem v severní části země, v Laponsku, jde o velmi drsné podnebí, zejména za severním polárním kruhem.
Chystáte-li stěhování do Finska a budete se přesouvat více do vnitrozemí, více na sever, bude rozumné přizpůsobit stěhovací proces tamnímu prostředí a podmínkám.
Polární den – obrovskou výhodou území v blízkosti polárního kruhu je možnost využít svitu https://www.kapverdy.org/doba-slunecniho-svitu-na-kapverdach.html slunečních paprsků, které tu dopadají v delším časovém úseku, než jinde. Například na rovníku panuje denní rovnodennost po celý rok, tam je den dlouhý 12 hodin a noc také a nestřídají se tu roční období, ovšem na severu v případě polárního dne tu Slunce svítí třeba i 20 hodin denně a čím blíže jste severnímu pólu, tím je Slunce na obloze déle. Tohoto jevu lze využít při stěhování, kdy nepotřebujete žádná umělá světla a vystačíte s přirozeným denním světlem. Polární den se tu pochopitelně týká pouze letního období, v zimě tu naopak panuje polární noc a Slunce zas téměř vůbec nevychází.
Do Finska v létě – stěhování do Finska je rozumnější v létě i proto, že se vyhnete dopravním komplikacím, které mohou nastat v důsledku sněžení či námrazy. Léto tu bývá velmi příjemné, průměrné teploty se v letních měsících pohybují kolem 15 až 16 stupňů Celsia, zatímco u nás je to 18 až 20 stupňů Celsia.